Проектът “AURA - Отворената наука и нейното интегриране в оценяването на академичния състав” на Софийския университет “СУ Св. Климент Охридски” изследва нагласите на академичните среди и изследователите към разширяването на оценяването на научните изследвания чрез включването на измерението на отворените и отговорни изследвания и иновации, финансирано от Коалицията за напредък в оценката на научните изследвания (CoARA).
Проектът ще установи как учените възприемат възможността отворените и отговорни изследвания и иновации да бъдат част от настоящите процедури за оценяване и насърчаване на научните изследвания, посредством процес на съвместно сътрудничество (co-design). Проектът ангажира и Министерството на образованието и науката, и Националната агенция за оценяване и акредитация на България като основни заинтересовани страни в процеса на диалог между учени, оценители и публична администрация.
Проблемът, който проектът адресира, е свързан с празнината при оценяване на научните изследвания в България. От една страна, през май 2024 г. бе приет Законът за насърчаване на научните изследвания и иновациите, който за първи път регулира и поставя отворените изследвания в основата на научните изследвания и политики. От друга страна, оценяването на научните изследвания се регулира от Закона за развитието на академичния състав, който дава възможност на всяка академична институция има собствени правила и процедури, които могат да определят допълнителни условия и/или изисквания към академичните състав. Проектът AURA се стреми да анализира тези правила и процедури, но също така предлага и препоръки за интегриране от отворените и отговорни изследвания и иновации в националната система на оценяване.
AURA е институционален пилотен проект, който има за цел да включи академичната общост на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ в съвместното създаване на рамка, която ще интегрира за първи път в България компонентите на отворената наука в оценката на научните изследвания. Мисията на проекта е да осигури национално лидерство в реформата на оценката на научните изследвания, която въвежда отворената наука в рамката за оценка.
Цели:
- Ускоряване на интегрирането на отворените изследвания в оценката на научните изследвания в рамките на Софийския университет СУ “Св. Климент Охридски”.
- Подготовка на Софийския университет СУ “Св. Климент Охридски” за присъединяване към Споразумението за реформиране на оценката на научните изследвания на CoARA и да направи усилията на Споразумението видими за българските заинтересовани страни.
- Идентифициране, разработване и изграждане на капацитет за добри практики, които водят до включването на измерението отворени и отговорни изследвания и иновации в оценката на научните изследвания в СУ.
- Разработване на препоръки за интегриране на нов компонент в оценката на научните изследвания, който отразява отворените изследвания в СУ и национални препоръки за законодателната рамка за оценка на научните изследвания.
Нашият работен план включва документално проучване, правна рамка и качествено изследване на нагласите на научните изследователи, провеждане на уебинари за популярзиране, както и срещи чрез подхода на съвместно сътрудничество (co-creation), които да популяризират възможността за включване на отворените изследвания в оценката на академичния състав.
Екипът на проекта включва представители на научната общност, които имат опит с отворените и отговорни изследвания: проф. Красен Стефанов (СУ „Св. Климент Охридски“), проф. Ана Пройкова (СУ „Св. Климент Охридски“), Ана Лазарова (СУ „Св. Климент Охридски“ и сдружение „Цифрова република“), както обучители и практици.